4 Şubat 2011 Cuma

Workflow validation error: The request failed with HTTP stauts 405: Method Not Allowed.

Bu hata ile ilgili olarak kontrol edilmesi gereken iki nokta bulunmaktadır.
 
·         İlk olarak IIS sunucunuz üstünde Dynamics Ax Workflow tarafından kullanılan Application Pool’a giderek Advanced Setting kısmında Allow 32 Bit : “True” olduğunu kontrol edin. Default olarak bu alan “False” gelmektedir.

·         Eğer bu çözüm vermezse ikinci düzeltmeyi yapmanız gerekmekte ki bu birkaç adım daha fazla. Genellikle Win. 2008 R2 ve SQL 2008 yapısında karşılaşılan bir durum. Sorunun kaynağı 64 bit işletim sistemi üzerinde Framework 4.0’ın IIS tarafından desteklenmesi. Hal böyle olunca “Ax workflow” 32 bit Framework handler ’ı Default olarak göremiyor.
Bu durumu düzeltmek için basitçe yapılması gereken; IIS sunucuya giderek yeni bir” virtual directory” oluşturmak ve “workflow” klasörüne yönlendirmektir. Doğru güvenlik ayarlarını yapmayı da unutmayalım!
Sırasıyla;
1.       IIS’ten ilgili Application’u silelim.
 
2.       Aynı Web Site içinde Sildiğimiz Application ile aynı adı taşıyan bir Virtual Directory oluşturalım
3.      Physical path alanınaC:\Program Files\Microsoft Dynamics AX\50\Workflow”yolunu girelim. (benim yapımda ve genel olarak kullanılan dizin yapısı budur, harici durumlar olabilir)

 

4.       Sonrasında bu Virtual Directory üzerinde sağ buton yaparak “Convert to Application” seçeneği ile Application’a dönüştürelim.
     
      5. Bu Application için ”Authentication” alanına giderek “ASP.NET Impersonation” ve “Windows   Authentication” seçeneklerinin açık diğerlerinin ise kapalı olduğundan emin olalım.
Bundan sonra yapılması gereken son bir işlemimiz daha kaldı.


6. Application için “Handler Mapping” ‘ alanını açalım. “WebServiceHandlerFactory-ISAPI-2.0 öğesini seçip Edit’I tıklayalım”. “Executable” path için .NET framework version 2.0 32-bit seçili olsun. Aynı zamanda unutmayalım ki bu işletim sistemi sürümünde Framework 32 ve 64 bit seçeneği için destek vardır. Doğru Handler için doğru klasörü seçmek durumundayız. “C:\Windows\Microsoft.NET” bizim durumuzda aspnet_isapi.dll” dosyasını “Framework” klasöründen seçmemiz gerekmekte.

İrfan KOÇYİĞİT


ETG
Microsoft Gold Partner / Dynamics AX 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder